تبلیغات
بهترین ها و برترین های جهان - یكی از پژوهشگران كشورمان موفق به تولید سامانه فیلتر صوتی شد.
بهترین ها و برترین های جهان
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
یكی از پژوهشگران كشورمان موفق به تولید سامانه فیلتر صوتی شد.

بهنام فروزنده ابداع كننده سامانه فیلتر صوتی كه با انجام تحقیقات در زمینه فیزیك و الكترونیك موفق شده است در مقیاس آزمایشگاهی و با استفاده از قوانین فیزیك، این سامانه را تولید كند، در گفت وگو با خراسان تصریح كرد: با استفاده از سامانه فیلتر صوت می توان صداهای مزاحم را در نقاط مختلف یك محیط خاص فیلتر كرد، به طوری كه در آن نقاط سكوت برقرار شود و دیگر صدای مزاحمی به گوش نرسد.

تبعات آلودگی صوتی در حدی است كه سازمان بهداشت جهانی آن را خطری جدی برای سلامت شهروندان عنوان كرده است. شدت صوت با واحدی به نام دسی بل و در بازه صفر تا ???اندازه گیری می شود كه آستانه شنوایی انسان است. تاثیر صدا بر سلامت انسان به عواملی مانند شدت، نوع، نزدیكی به منبع، استمرار، وضعیت، موقعیت و البته حساسیت فرد در مقابل آن بستگی دارد. قرار گرفتن در معرض صدایی با شدت ??دسی بل كه در حد یك ترافیك سنگین است، به گوش انسان صدمه جدی وارد می كند و قرار گرفتن بیش از ?دقیقه در معرض صدایی با شدت ???دسی بل ممكن است منجر به ناشنوایی موقتی انسان شود. تاثیر آلودگی صوتی بر سلامت گوش انسان اغلب تدریجی است. شدت صوت صحبت های معمولی ??تا??دسی بل وترافیك سبك ??تا??دسی بل است و هر ??دسی بل افزایش شدت صوت، برابر با افزایش ??برابری صدایی است كه به گوش انسان می رسد.

این مخترع ،كاربرد سامانه فیلتر صوتی را در كارخانه های صنعتی اعلام كرد و ادامه داد: در این مكان ها، صداها ثابت است و از قبل می توان فركانس آن ها را حدس زد، بنابراین سامانه فیلتر صوتی در محیط هایی قابل استفاده است كه بتوان برای آن ها برنامه ریزی كرد. صدای سیستم های تهویه، تاسیسات شبكه های رایانه ای، كمپرسورها، اتاق های كنترل، موتورهای دیزل، محیط های كاری و اداری، سروصدای ناشی از ترافیك، پمپ ها، تلمبه خانه ها، ماشین های لباس شویی، مسیرهای انتقال لوله های فاضلاب، یخچال ها و... نمونه هایی از آلاینده های صوتی است.وی افزود: برای فیلتر كردن صدا، ابتدا باید فاصله دستگاه های آلاینده صوتی و فاصله نقاطی را كه صداها باید در آن جا فیلتر شود محاسبه و سپس برای دستگاه تعریف كرد. به عنوان نمونه با استفاده از سامانه فیلتر صدا در یك كارخانه، می توان صدای دستگاه ها را در اتاق مدیریت، حذف كرد.فروزنده سامانه فیلتر صوتی را شامل یك سری جمع كننده صدا، سیستم پردازش دیجیتال و قسمت پخش صدا اعلام كرد و اظهار داشت: صداهای آلاینده محیط توسط یك نوع میكروفن خاص كه در چند نقطه قابل نصب است، جمع آوری می شود. سیستم پردازش هم كه از یك رایانه تشكیل شده است، صدا را با هر فركانس و دامنه ای كه باشد، معكوس می كند. در قسمت پخش هم، یك سری بلندگوهای خاص نصب می شود كه صدا را در یك جهت و در حالت نیم كره پخش می كند. میكروفن باید نزدیك دستگاه آلاینده صوت نصب شود تا توانایی جمع آوری صدا را داشته باشد و بلندگوها هم باید در جهتی قرار گیرد كه بتواند صوت را منتقل كند. به عنوان مثال اگر در جهت محورx، صدا پخش می شود بلندگوها هم اصوات را در همان جهت محور x پخش كنند.

وی كه از قوانین فیزیك در تولید سامانه فیلتر صوتی در محیط استفاده كرده است، گفت: وقتی ?صوت یعنی صوت اصلی و دیگری معكوس صوت با هم در یك محیط پخش شود، برآیند این ?صدا صفر است و در نتیجه می توان آن را در محیط حذف كرد.فروزنده كه سامانه فیلتر صوتی را در اداره كل شركت ها و مالكیت صنعتی ایران به ثبت رسانده، موفق به كسب مدال برنز مسابقات مخترعان سوئیس نیز، شده است. شایان ذكر است تحقیقات متخصصان بر روی امواج مغزی انسان نشان داده است پس از قرار گرفتن در معرض یك صدای شدید، ریتم امواج مغزی تا ?دقیقه تندتر نوسان می كند. آلودگی صوتی قدرت شنوایی را به تدریج و به طور غیر محسوس كاهش می دهد و ابتدا بخش هایی كه وظیفه انتقال اصوات بلند را در گوش برعهده دارند ضعیف می شوند و از بین می روند. قرار گرفتن دائمی در معرض اصوات بلند عوارضی مانند ایجاد صدای زنگ در گوش و نیز وزوز و سوت كشیدن گوش را به همراه دارد و از دست دادن قدرت شنوایی بر اثر آلودگی صوتی، قابل درمان نیست چون در این عارضه سلول های حلزونی گوش تخریب می شود. سردرد، خستگی، افزایش فشارخون، تحریك پذیری و زودرنجی، ضعف سیستم ایمنی بدن، سوءهاضمه و مشكلات گوارشی، آسیب پذیری در مقابل بیماری های ویروسی و عفونی و... از عوارض دیگر آلودگی صوتی است. هم چنین كاهش قدرت یادگیری در كودكان، سقط جنین، كاهش وزن نوزاد در بدو تولد، عصبانیت های مقطعی، اختلال در مكالمه، بی خوابی، تشدید یا ایجاد بیماری های روانی، كاهش بازده فكری و جسمی، رنگ پریدگی،كاهش درجه حرارت بدن، انقباضات عضلانی و عروقی، استرس، بیمار ی های قلبی و عصبی، MS و افسردگی جزو عوارضی است كه نقش آلودگی صوتی در بروز آن ها اثبات شده است.
نوع مطلب : بهترین، برترین، 
برچسب ها :
شنبه 13 تیر 1388 :: نویسنده : emad2009


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : emad2009
پیوندها
نویسندگان
برچسبها
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service